Necesitați ajutor?: +39 041 2433277
Choose language
Hostels
Tours
Search for hostels, low cost hotels, B&Bs and more

28,000+ affordable accomodations all around the world

Quick & easy booking with only 10% deposit

rezervări pentru grupuri

Travelling in a group? Click on the link below to get the list of hostels that accept reservations for 10 or more guests.

> mai mult despre

my club

În My Club poți gestiona account-ul și rezervările. Poți chiar să postezi imagini, opinii și să faci schimb de comentarii împreună cu alți călători ca și tine. Următoarea ta vacanță începe aici!

> Înscriete acum

> Login

destinatiile în top

> Vezi toate destinațiile

Revistă

Carnavalul de la Veneția

Un Sfânt Valentin cu Mască

Carnavalul de la Veneția este unul dintre cele mai cunoscute și mai fascinante evenimente din Italia sau chiar din întreaga Europă. Chiar dacă au trecut 900 de ani de la prima atestare documentară Carnavalul continuă să fie sărbătorit în fiecare an.

Dacă odată dura o perioadă foarte lungă (începând în 26 decembrie, până înainte de Postul Mare), în zilele noastre acesta durează aproximativ două săptămâni. Totuși febra Carnavalului începe cu mult înainte și poate nu este greșită afirmația precum că la Veneția atmosfera acestuia poate fi simțită în orice moment al anului.

În perioada Carnavalului toate persoanele purtau o mască în spatele căreia diferențele sociale dispăreau temporar.Piața San Marco devenea scenariul cel mai important, unde se organizau spectacole de orice tip, momentul culminat și cu siguranță cel mai spectacular fiind “Zborul Îngerului“ ( Il volo dell'Angelo ). Acesta consta în acrobația unei persoane ce utilizând un dispozitiv de scripeți era lansată din turnul din San Marco către Palatul Dogelui, unde odată ajuns îi oferea acestuia buchete de flori și poezii.

Aceasta era Veneția lui Giacomo Casanova, Carlo Goldoni - o lume fantastică unde dorințele deveneau realizabile și unde cu o mască se putea deveni oricine.

Astăzi Veneția este mult schimbată însă nu renunță la tradiții pe care le păstrează de secole.

Timp de două săptămâni o euforie subtilă se strecoara pe străzile înguste din cel mai frumos oraş din lume şi creşte pe nesimţite, cu aceeași naturalețe precum a apei și încarcă atmosfera cu misterul vremurilor demult apuse.

HostelsClub.com vă oferă posibilitatea de a beneficia de cazare în Veneția la prețurile cele mai avantajoase! Și nu numai atât: cu Cardul de Membru Hostelsclub este mult mai ieftin și veți beneficia și de reduceri la Partenerii HostelsClub din Veneția.

Februarie 2012 prinde culoare! În perioada 4-21 februarie veniți să sărbătoriți iubirea și lăsați-vă seduși de magia Carnavalului Venețian.

Viața este un teatru, luați-vă masca!

> Rezervă pensiuni în Veneţia

> Vizonează toate articolele

 

Bookmark and Share

Revistă

Cum organizezi un sejur Low Cost la Londra

Vacanțe în Creta
Una dintre cele mai frumoase insule ale Greciei așteaptă să o descoperiți!

O vizită la Berlin

Paris Mon Amour - O vizită în frumoasa capitală a Franței
5 atracții la Paris!

Turul Spaniei în hosteluri ieftine și foarte COOL
Cele mai grozave hosteluri din Spania la buget redus

Napoli, un oraș al contrastelor
Ce te-ar putea interesa în cel mai mare oraș din sudul Italiei

O vizită la Milano
Ce se poate face la Milano pe lângă shopping

Revelionul în Europa
Cum se sărbătorește anul nou în câteva dintre cele mai vizitate orașe din Europa

Cele mai frumoase târguri de Crăciun din Europa
De Crăciun în Europa

Sfaturi pentru un sejur la Veneția
Cele mai importante atracții turistice din Veneția, perla Italiei

Vizonează toate articolele